Termini un skaidrojumi

AHI
Apnojas-hipopnojas indekss . Paužu skaits vienas stundas laikā.
OMAHS
Obstruktīva miega apnojas hipopnojas sindroms (OMAHS).
Obstruktīvas miega apnojas (OMA) ir nopietna medicīniska problēma, kura skar līdz 5 % vidēja vecuma pieaugušu cilvēku. Tā ir krākšana kā medicīnas problēma, jo skar ne tikai apkārtējos, bet arī pašu krācēju un viņa veselību.
No latīņu valodas vārds "obstructio" tulkojas kā „nosprostojums” vai „šķērslis”, bet vārds "apnoia" no grieķu valodas nozīmē „bez elpas”.
Tāpēc obstruktīva miega apnoja ir elpošanas apstāšanās miegā elpceļu mehāniska nosprostojuma dēļ.
Tie ir potenciāli letāli elpošanas traucējumi miegā.
HOPS
Hroniskā obstruktīva plaušu slimība
PAH
Pulmonālā arteriālā hipertensija. Tā ir reta slimība, kura izraisa plaušu asinsvadu pretestības palielināšanos un asinsspiediena paaugstināšanos plaušu asinsritē. Slimojot ar šo slimību, cauri plaušām tek mazāks daudzums asiņu, tāpat organismam tiek piegādāts nepietiekošs daudzums skābekļa. Tādēļ pacientus novārdzina miegainība, aizdusa, samazinās viņu fiziskais spēks. Ja pēc tam, kad tiek diagnosticēta PAH, slimība netiek ārstēta divus vai trīs gadus, attīstās dzīvībai bīstama sirds nepietiekamība. Agrīna diagnostika un atbilstoša ārstēšana ir svarīga, lai noteiktu slimības progresēšanas līmeni un prognozi.
UARS
Augšējo elpošanas ceļu rezistences sindroms (UARS)Upper Airway Resistant Syndrome
Šis sindroms pēc klīniskajiem simptomiem ir ļoti līdzīgs Miega Apnojai, izņemot to, ka diagnostikā tas parasti neuzrādās. To pavada tās pašas klīniskās izpausmes, kas pavada miega apnoju: miegainība dienā, svara pieaugums, asinsspiediens, nakts urinēšana, spēja ātri aizmigt utt., bet diagnostiski UARS pierādīt ir grūti, jo miega laikā cilvēkam nevis apstājas elpošana, bet nepieplūst pietiekams gaisa daudzums sakarā ar to, ka elpceļi ir vienmērīgi sašaurināti samazinātā elpceļu tonusa dēļ.
AcSV (režīms)
AcSV (Analītiskā servoventilācija) režīmā, adaptīvā servoventilācija nodrošina automātisku spiedienu, lai ārstētu obstrukciju augšējo elpceļos. AcSV režīms piedāvā divus spiediena variantus TRILevel un BILevel.
APAP (režīms)
APAP režīmā iekārta nodrošina patstāvīgu pozitīvu spiedienu tas pielāgojās pacienta vajadzībām mainot spiedienu.
Auto START – STOP (funkcija)
Šī funkcija ļauj lietotājam ieslēgt ierīci ar elpas vilcienu. Ja spiediens netiek konstatēts 5-45 sekundes (atkarība no modeļa) iekārta automātiski izslēdzās.
CPAP (režīms)
CPAP režīmā iekārta nodrošina patstāvīgu pozitīvu spiedienu, ar konstantu spiedienu.
Frekvence (funkcija)
Funkcija (F min.) ļauj medicīnas personālam nodrošināt drošības frekvenci (F) minūtē.
FOT (Forced Oscillation Technique)
ar šīs funkcijas palīdzību iekārta var atšķirt obstruktīvu miega apnoju no centrālas. FOT ir ļoti jūtīgs process, kas izmanto gaisa plūsmu un spiedienu, lai mērītu pretestību un obstrikcijas augšējos elpceļos. Pēc epizode iekārta reaģē un pieregulē nepieciešamo spiedienu.